Mindenki szeretné kényelmessé és széppé tenni a lakását/házát. A skandináv stílus nem csak közkedvelt, kényelmes és szép, de még praktikus is és miért ne pont az egyik legnagyobb kávéfogyasztó népcsoport berendezési stílusával ismerkednénk meg először?
A skandináv lakberendezés legnagyobb ismérve a letisztultság és a világos, lehető legnagyobb terek. Minél nagyobb egy tér, annál jobb! De mihez kezdjünk, ha lakásunk van? Mondjuk egy pici lakásunk...
A pici lakásba kevés dolog is sok helyet foglal el, első lépésként mindenképpen a felesleges dolgoktól kell megszabadulni. Igen, mindentől. Használjuk bátran a 2 év szabályt, amit 2 éve nem használtunk gondolkodás nélkül mehet szemétbe, eladásra, jótékonyságra, a többit pedig meg kell gondolni. Ne hagyjuk meg apu 34 db-os csatosüveg gyűjteményét a spájzban, ezzel a lendülettel mind a 17 fedő nélküli befőttesüveget dobjuk ki, valljuk be, soha nem főzünk már bele lekvárt.Amint felszabadult némi hely, folytassuk a felméréssel a szekrényekben. Igen hölgyeim, apu korsó és söröskupakgyűjteménye után a ruhák jönnek. Szanáljunk amit lehet és ha ez is megtörtént, jöhet a felmérés.
Mennyi helyünk lett?
Ha el tudjuk rendezni megmaradt vagyontárgyainkat úgy, hogy felszabaduljon szekrény, vagy tárolórekesz, az nyert ügy. Ugyanis mindenek előtt a hely felszabadítása a fontos és a lényeg, hogy tárolóegységeink is a legkisebb helyet foglalják el. Tehát a lényeg, hogy az üres tárolótól megszabaduljunk, az eladást, ajándékozást javaslom.
Lett egy kis helyünk, kicsit nagyobbnak érezzük a lakást, de még mindig nem skandináv és még mindig nem elég nagy. Kezdjünk bele az igazi munkába! Teddy hengert elő, irány a festékbolt és szerezzünk be valami kellemes és világos színt. Nem, semmi piros, a sárgát kerüljük a zöld fele el se nézzünk! Fehér, törtfehér, bézs, világosabb barnák, rózsaszínek, szürkék, kékek. Ezek lesznek a mi színeink, a lakásunk kicsi, ne nyomjuk össze erős színekkel! Amire figyeljünk az az egység. Ne legyen a halvány barna szoba mellett halvány kék szobánk. Ha egy színt túl egyszínűnek találunk, válasszunk hozzá vagy szürkét vagy fehéret, az ablakkal rendelkező falakat ezzel, a többit pedig a dominánsnak választott színnel fessük le.
Lefestettünk, van helyünk, mit tegyünk még?
Van padlószőnyeg? Parkettázzuk le! Ahova lehet tegyünk fát, amennyiben ez lehetséges persze. Saját érdekünkben kerüljük a felesleges munkát, ha nincs időnk és pénzünk, akkor ne szedjük fel a járólapot és tegyünk le másikat és ne borogassunk ki falakat.
Tehát leparkettáztunk, tenni kellene valamit meglévő bútorainkkal. Erre a legolcsóbb és egyszerűbb megoldás a fóliázás, lehet bármelyik bútorból tölgy, fenyő, esetleg magasfényű fehér bútort varázsolni, csak fóliázni kell hozzá, a konyha esetében például elég az ajtókat. Igény esetén le lehet cserélni a munkalapot is, ha fehér ajtóink lettek tölgyre, ha fa színű ajtókat varázsoltunk, akkor világos munkalap kell.
Nézzük az eredményeinket:
-Kevesebb felesleges tárgyunk van, tehát szabadult fel tárolóhelyünk
-A felesleges tárolóegységtől megszabadulva több helyünk van a lakásunkban
-Világosabb színeink vannak, amik tágítják a teret
-Több fa és egységesebb beltér jellemzi a lakásunkat.
Már csak több fényre van szükségünk, cseréljük le lámpáinkat egyszerű, fehér búrás lámpákra, így a fényt nem takarja el semmi, a konyhába és a nappali több fény dukál, oda tegyünk több lámpát is.
Gratulálunk! Ha ügyesen csináltuk lett egy tágsabb, fényesebb, kényelmesebb lakásunk, ha sok mindent nem kidobtunk, hanem eladtunk, akkor pedig elég pénztárcabarát módon oldottuk meg a dolgot. De egyéb esetben is csak a parkettára, a festékre és a fóliákra költöttünk.